پژوهش مبنای پیشرفت هنر شهری


تعداد بازدید: 975

دبیر علمی اولین فراخوان هنرهای شهری ایران :

پژوهش مبنای پیشرفت هنر شهری

دبیر علمی اولین فراخوان هنرهای شهری ایران پژوهش و تحقیق های علمی را مبنا و سرآغازی برای پیشرفت هنرهای شهری در کشور دانست .

احسان مهدوی در گفتگویی اختصاصی اظهار کرد : هر فعالیتی زمانی می تواند به سرچشمه موفقیت برسد،  که نقطه آغاز آن بر اساس علم و پژوهش بوده باشد و تاریخ نشان داده است هر اقدامی بدون مطالعه و فکر در نهایت محکوم به شکست است . 

وی ادامه داد : از این رو اساس کار ما در گام نخست تحقیق و پژوهش علمی است تا کاری را که در سال های گذشته در محدوده  یک شهر آغاز کردیم، ادامه داده و به سایر شهرهای کشور نیز تعمیم دهیم .

مهدوی گفت : در حال حاضر به کمک اساتید هنرهای مختلف کشور در حال تدوین مجموعه ای  مکتوب از ترجمه ها و تالیفات متعدد در باب هنر شهری هستیم و تلاش عمده ما مبنی بر یادگرفتن هنر شهری به عنوان هنری نوپا ست،  تا در ابتدا خودمان به عنوان دست اندرکاران این امر اولین طلبه های آموختن هنر شهری باشیم و بعد بتوانیم به دیگران نیز گسترش دهیم .

دبیر علمی این همایش در ادامه خاطرنشان کرد : با اهدافی که برای خود روشن کرده ایم این مسیر را به پیش خواهیم رفت تا در سال های آینده به نشانه های بلوغ برسیم و بتوانیم با ترکیب این فراخوان با همایشی علمی موفق با ارائه مقالات ، کتاب و دیگر خروجی های ارزشمندی باشیم که به عنوان راهنمای  دیگر هنرمندان عمل نماید .

وی گفت : امسال هنوز در گام نخست قار داریم و به پختگی کامل نرسیده ایم و با برنامه ریزی هایی که برای آینده در نظر گرفته ایم، امید داریم در این مسیر همچون کلاس درس فعالیت کنیم .

مهدوی  ضمن اشاره به این که این فراخوان هنر شهری برای نخستین بار توسط بخش خصوصی ارائه شده است ، گفت : بخش خصوصی امکان بیشتری در اختیار هنرمندان و مسئولین می گذارد تا با فراغ خاطر به سمت اهداف به پیش بروند و این در حالی است که بخش دولتی ملاحظاتی دارد که در برخی از جهات باعث ورود آسیب به روند رو به رشد کار می شود . وی ادامه داد :زمانی می توانیم کار حرفه ای انجام دهمی که مسیرمان جلوتر از حرکت عادی جامعه باشد ؛ چرا که این حرکت عادی تنها جنبه سرگرم کردن مردم را دارد و باید این ذهنیت را دور کرده و خارج از بحث سرگرمی وارد رقابت با دیگر شهرهای بزرگ جهان شویم .

 به گفته این هنرمند برخورد دولتی تنها با هدف همراه شدن با جامعه است که مسیر رو به رشد کمی دارد و از این بابت ورود بخش خصوصی بهتر است . گرچه مسیر سخت تری در پیش روی دست اندرکاران قرار می گیرد ولی با یاری و کمک پروردگار در این مسیر قرار گرفته ایم .

دبیر علمی فراخوان هنرهای شهری  گفت: مسیر پیش روی این فراخوان به دلیل سراسری بودن و کار با مخاطب حرفه ای به مراتب سخت تر و دشوارتر است؛  اما با پشتوانه اساتید و هنرمندانی که چندین نسل از هنرمندان کشور را تربیت کرده اند و سالهای متمادی است آثار بزرگشان زینت بخش شهرها است و نقش غیرقابل انکار آنها در گرافیک شهری به جلو می رویم و با ترکیب اساتید مختلف در تمامی سنین و رشته های هنری این امکان را به هنرمند می دهیم تا در این مسیر قرار گرفته و به رشد و بالندگی برسد .

مهدوی افزود : محتوا و ادبیات فراخوان نیز به گونه ای تدبیر شده است که مخاطب را دچار درگیری ذهنی  و انگیزه خلاقانه نموده تا به کارهای نوتر دست یابد و از این روی سعی کردیم از فراخوان روتین و موضوعات مشخص به دور باشیم .

دبیر علمی این فراخوان  در بخش پایانی سخنانش گفت : ویژگی مشخص علمی این فراخوان این است که ما تنها به دنبال کار خوب هستیم و این کار خوب در خودش ایده ی خوب را پنهان دارد . در حال حاضر شهرهای دنیا از نظر هنر شهری ،  به رشد و پیشرفت های چشمگیری دست یافته اند و هدف عمده و نهایی ما نیز همین است که بتوانیم شهرها را قشنگ کنیم ؛ این قشنگی به معنای مستقل خود ارزشی ندارد بلکه زمانی که همراه با اخلاق و فرهنگ باشد ارزشمند می شود . زیبایی شهرها نیز می تواند مهربانی آدمها و لبخند را به ارمغان بیاورد .

22 دی 93

1393/10/22