یک هنرمند : بیان غیر مستقیم هنر های مذهبی ؛ جذابیت بیشتر هنر شهری


تعداد بازدید: 1003

یک هنرمند  معتقد است ؛وسعت و گستردگی هنرهای شهری به حدی است که تمامی انواع و قالب های هنر می توانند به نوعی در حوزه ی هنر شهری قرار بگیرند .در این بین تمامی نمادها و سمبل ها ، همچنین نشانه ها دارای اهمیت می شوند .

محمد رضا نوروزی  گفت :برای معرفی هنر مذهبی حتما نباید اشاره های مستقیم به دین و مذهب را مدنظر گرفت ؛ بلکه تمامی آموزه های دینی ، آیین و روش های زندگی پیامبران و ائمه و ارزش هایی همچون سلام کردن و احترام به والدین و ... را نیز در بر می گیرد .

نوروزی ادامه داد : چون در طی سالیان بسیاری از این آموزه ها در مکان های مقدسی همچون مساجد و ... آموزش داده شده اند ، هنرمندان معمولا با استفاده از نمادهایی همچون محراب نماز و ... تلاش می کنند تا معانی و مفهوم های مذهبی را منتقل نمایند .

وی افزود : استفاده از نمادهای مذهبی در شهرهایی همچون مشهد بیشتر به چشم می خورد و هنرمندان شاید به طور ناخودآگاه خود را ملزم می کنند که با ترکیب هنرهای اسلیمی و معماری های حرم مطهر و نمادهای مذهبی شناخته شده بیشتر دست به خلق اثر هنری بزنند .

وی گفت : این در حالی است که ممکن است برای بیان یک مفهوم مشخص استفاده از نماد به صورت مستقیم چندان اثر بخش نباشد و اشاره غیر مستقیم تاثر ماندگار تری در اذهان بر جای بگذارد .

وی خاطرنشان کرد :همواره هنر ، امری شناخته شده و  آشنا برای مردم بوده است ، چرا که از دل انان برخاسته است . هنر شهری از گذشته های دور در قالب کتبه ها و سپس به شکل مجسمه های گوناگون شکل گرفته است و تاکنون از بین نرفته است .

این هنرمند گفت :  در حال حاضر زوایای هنر شهری در کشور تا حدودی شناخته شده است ، و این شناخت در شهرهای بزرگی همچون تهران به دلیل وجود دانشکده های هنری و .. بیشتر وجود دارد . به گفته ی او  برگزاری فراخوان هنرهای شهری می تواند کمک شایانی به شناخت بیشتر این هنر و استفاده از آن برای زیبایی شهرها داشته باشد .

محمدرضا نوروزی  در بخش پایانی سخنانش گفت : استقبال هنرمندان تنها بستگی به نحوه اطلاع رسانی و تبلیغات آن دارد ، چرا که هنرمندان زیادی علاقه به شرکت و حضو در چنین برنامه هایی دارند و مسئولان برگزار کننده ی آن نیز باید با تدابیر بهتر از اینفرصت استفاده کرده تا شاهد اقدامی موثر و ماندگار در عرصه هنر شهری کشور باشیم .

1393/10/28