هنر انقلابی از ارکان اصلی هنر شهری است


تعداد بازدید: 1009

هنر انقلابی یکی از اجزاء اصلی و عناصر جدایی ناپذیر هنر شهری محسوب می شود که همچون دیگر بخش های این هنر ، جایگاه ویژه و قابل تاملی دارد .

احمد منصوری نژاد (منصوب)  هنرمند نام آشنای هنرهای انقلابی در مشهد مقدس ، در گفتگویی با خبرنگار ما گفت : هنر شهری نقش مهمی درزیباسازی و  فضاسازی شهرهای کشور ، خصوصا در مناسبت های مهمی همچون نوروز دارد .

وی ادامه داد : انتشار این فراخوان در سطح کشوری اتفاق خوبی است که در عرصه ی هنرهای شهری رخ داده است و هنرمندان این میدان و موقعیت را پیدا می کنند تا این بار هنر خود را در فضایی گسترده تر به نمایش گذاشته و داوری شوند .

این هنرمند در بخش دیگر سخنانش گفت : هنر انقلابی از گذشته تا کنون نقش پررنگی در هنر شهری داشته است و این تنها مخصوص کشور ما نیست ؛ بلکه از سال های دور در تمامی شهرهای دنیا ، خصوصا کشورهایی که در انها انقلابی رخ داده است ، وجود داشته .

منصوری نژاد ،  ادامه داد : هنر انقلابی پشتیبان معنوی افتخارات و حماسه های یک ملت است و باعث می شود همواره یاد و نام حماسه سازان و بزرگان هر سرزمین حفظ گردد .

وی افزود : دفاع مقدس یکی از برترین موضوعات هنر است که هر چه زمان بیشتری می گذرد ،به اهمیت آن بیشتر واقف می شویم ؛ و به دلیل کارکردهای آن و همچنین جنبه ی افتخارآمیز این حماسه ، هیچ گاه از رونق این سوژه و موضوع کاسته نمی شود .

این هنرمند نقاش ادامه داد : هنر انقلابی در واقع ادای دینی نسبت به شهدا و ایثارگران و تمامی نقش آفرینان ذفاع مقدس است ،و باعث می شود تا همیشه در خاطرمان باقی بمانند و دائما به خودمان تذکر بدهیم که از آرمان های آنان دوری نکنیم .

وی خاطر نشان کرد : جایگاه هنر انقلابی در تمامی ظرفیت های نقاشی دیواری ، نقش برجسته ، کاشی کاری ، و دیگر انواع مختلف ساخت نمادها، المان های شهری و همچنین تندیس ها و سردیس ها و ... محسوس است و می توان به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم (استفاده از نمادها و سمبل ها و ... )به آن پرداخت .

احمد منصوری نژاد ( در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد : هنرمندان کشور باید چنین حرکت هایی را فرصت مناسبی بدانند تا به نوعی بتوانند هنر خود را عرضه نموده و و با پژوهش های فراوان و تحقیقات علمی به سمت هنر فاخر به پیش بروند تا در هر دوره شاهد رشد و قوت آثار هنری شهری به ویژه هنر شهری باشیم . 27 دی 93

1393/10/27